איך עובד שוק המניות?

לשוק ההון שני תפקידים עיקריים - מצד אחד, הוא מאפשר לממשלה ולחברות עסקיות לגייס הון מהציבור על ידי הנפקת ניירות ערך. מצד שני, הוא מאפשר לציבור לרכוש את אותם ניירות ערך ובכך להשקיע את הכסף לטווח ארוך או קצר, ולעיתים גם להרוויח.
 
כיצד משקיעים?
השקעה חכמה, בעזרת יועצי השקעות או ניסיון בתחום, יכולה להניב רווח למשקיע עצמו. על מנת לעשות זאת יש לגייס סכום התחלתי או להשתמש בהון עצמי, אותו רוצים להשקיע.
 
ישנם אפיקי השקעה, כגון אופציות בינאריות, בהם ניתן גם להשקיע סכומים מועטים של כסף, אפילו בגובה של מאות שקלים. לצד אפיקים אלו, ישנם גם תחומי השקעה, כגון השקעה בבורסה, בהם נדרש סכום מינימום להשקעה.  בערוצי השקעה אלה סכומי ההשקעה יכולים להגיע גם עד סכומים גדולים מאוד. הכל תלוי בכסף הזמין וברמת הסיכון אותה המשקיע מוכן לקחת.
 
ככל שמשקיעים יותר כסף, כך גם יכולה התשואה לגדול ועמה הסיכוי לרווח, ולהיפך. תיק השקעות ניתן להרכיב באופן עצמאי, המתאים בדרך כלל לאלו המבינים קצת בתחום זה, וניתן לבנות דרך יועצים פיננסים של בנקים או יועצי השקעות חיצוניים.


אילו אפשרויות קיימות לרכישת מניות?
ישנן שתי אפשרויות עיקריות למסחר במניות –
אפשרות ראשונה היא רכישה של המניה עצמה בסכום שאותו מעוניינים להשקיע, כך הרווח או ההפסד תלוי בערכה של המניה בזמן המכירה ביחס לזמן הקנייה.


אפשרות נוספת היא רכישת אופציות בינאריות / דיגיטליות, שרכישתן אינה קשורה כלל לבורסה אלא נעשית בצורה עצמאית בין הברוקר למשקיע. אופציה הינה חוזה לעסקה עתידית במועד ובמחיר קבועים מראש. לכל אופציה ישנו נכס בסיס אשר לערכו היא מתייחסת. בעסקאות של אופציות בינאריות על מניות, המשקיע נדרש להעריך אם ערכה של המניה יעלה או ירד עד למועד פקיעת האופציה מן הערך הנתון בעת רכישת האופציה.
 
בורסה ומניות – כיצד זה עובד?
הבורסה היא המקום בו מתקיים בפועל עולם ההשקעות וסחר החליפין של מניות וניירות ערך אחרים. ניתן להגדירה כשוק לכל דבר, בו מתבצעות עסקאות של קנייה ומכירה בתחלופה גבוהה.
 
חלק גדול מעסקאות הקניה והמכירה בבורסה מבוצעות על ידי סוחרי בורסה מורשים (למשל, הבנקים או בתי השקעות למיניהם) כאשר המשקיע מעביר לסוחר עמו הוא עובד פקודות קניה ומכירה. ניתן גם לבצע מסחר עצמאי באמצעות מערכות מסחר מתקדמות המחוברות למערכת הממוחשבת של הבורסה.
 
המסחר בבורסה מתקיים באופן רציף, 5 ימים בשבוע, בשעות הפעילות של הבורסה הנעות בין 9:45-17:15 .
 
 
ממה מושפע ערך המניות?


כוחות ההיצע והביקוש השונים הם שמשפיעים על עלייה או ירידה בערכה של מניה.
כוחות אלו מושפעים מכמה גורמים: הגורם הראשון הוא רווחיות החברה, ככל שהחברה רווחית יותר כך גם עולה ערך המניה שלה ולהיפך. גורם שני הוא פיתוחים וחדשות הקשורים לחברה (ובכך לערך מנייתה) או לתחום התעשייה בו היא עוסקת. פיתוחים חדשים מצביעים על רווחים עתידיים ולכן תורמים להעלאת ערך המניה בעוד שמחקרים שמתעכבים או נכשלים מביאים להורדת צפי הרווחים ולכן עלולים לגרום לירידה בערך מניות החברה. גורם נוסף הוא המצב הפוליטי-בטחוני של המדינה ויציבות כלכלתה. לדוגמא אינפלציה, הכוללת עליית מחירים משמעותית ופוגעת בדרך כלל בערכן של מניות. במדינה כמו ישראל, גם המצב המדיני-בטחוני יכול להשפיע על ערך מניות, לכאן ולכאן.


השקעה במניות נחשבת לאפיק השקעה שיכול להניב רווחים גבוהים. על מנת להרוויח בבורסה מומלץ ללמוד את התחום ולהיעזר במומחים.