מדריך- השקעה באופציות מההתחלה עד הסוף

אופציה היא אפשרות לרכוש או למכור נכס בסיס כלשהו בזמן ידוע, במחיר שיקבע היום. משלמים פרמיה של כמה אחוזים, ורוכשים אופציה בעלת מחיר עכשווי, עם תאריך פירעון. לאחר פקיעת האופציה ניתן לראות האם שווי המניה או נכס הבסיס של האופציה גדל או קטן.  במקרה וגדל, וזה מה שחשב המשקיע בעת הקניה, המשקיע ירוויח, במקרה וקטן, המשקיע הפסיד את כספי הפרמיה שהשקיע אך רק אותם. בכל אופן, זוהי השקעה בטוחה יחסית, עם יכולת לתשואה גבוהה, במקרה של חיזוי נכון לגבי שווי של מניה או נכס בשוק. כיום, אופציות בינאריות הן הדרך הפופולארית ביותר  למסחר, הן קלות להבנה ויכולות ליצור רווחים גבוהים מאוד. הבינאריות באה לידי ביטוי ברווח או בהפסד.

השלב הראשון- כניסה והרשמה
אז לאן נכנסים ואיפה נרשמים? ישנם אתרים רבים באינטרנט העוסקים בתחום האופציות. יש להיכנס לאחד מאתרים אלו, המומלץ ביניהם הוא imarkets. על מנת להתחיל בפעולה, יש להירשם תחילה, לתת מספר פרטים אישיים ואת פרטי החשבון ממנו תתבצע ההשקעה. לאחר הכניסה לאתר והרשמה אליו, ניתן לקבל ייעוץ אישי במקרה ואינכם מבינים בתחום ורוצים לשמוע את עצתם והנחייתם של המומחים, דבר זה מומלץ ביותר כאשר מדובר בתחום של השקעה באופציות ללא רקע כלל.

השלב השני- בחירת מניה/סחורה/מט"ח
לאחר ההרשמה לאתר יש להתחיל בתהליך קבלת החלטות לגבי סוג ההשקעה. יש לבחור מניה סחורה או מט"ח, המוצעים ברשימה מסודרת ממנה ניתן לבחור. הבחירה בסוג המניה או הסחורה אמורה להגיע על בסיס ידע קודם. אם לא התייעצתם עם המומחים באתר, קראו קצת על המניות השונות ועל ערכן בשוק וצפי בעתיד. לא מומלץ לבחור סתם מניה ללא ידע קודם, אלא מניות שיש לנו מושג עליהן ונתונים מקדימים האם המניה תעלה או תרד בעתיד הקרוב.

שלב שלישי- בחירת אופציה
לאחר בחירת המניה, יש לבחור את סוג האופציה הרצויה. ישנם כמה סוגים של אופציות בינאריות, חלקן נקראות גבוה/נמוך, כאשר בוחרים בהן יש לבחור גם את הכיוון אליו המניה תלך, האם ערכה יעלה או ירד. ישנה אפשרות נוספת של נגיעה, בה לאחר בחירת המניה ניתן לשער האם השוק יגיע או לא יגיע למחיר המטרה - בחירה מתוך שתי אפשרויות בלבד (יגיע או לא יגיע). אפשרות שלישית הינה בחירה האם מחיר השוק יהיה בתוך הטווח המוגדר בין העליון לתחתון, או מחוצה לו. בכל אחת מהאפשרויות הללו, ניצבות בפנינו שתי אפשרויות בינאריות, בפועל, לאחר בחירת המניה, יש ללחוץ על בחירת האופציה (ניתן לראות את כל האופציות השונות לפני הבחירה), ולאחר מכן, הקלקה על אחת משתי האפשרויות.

שלב רביעי- קביעת הסכום
לאחר מכן, יש לרשום את הסכום אותו רוצים להשקיע. בחירת הסכום תלויה במשקיע וברצונו האישי. מינימום השקעה הינה 100 שקלים, ומקסימום השקעה יכולה לנוע בין 3000-5000 ₪, תלוי בסוג האופציה שנבחרה. החיוב מתבצע באופן אוטומטי כיוון שעל מנת לסחור יש צורך בהקפדה ראשונית על סכום. כך צריך רק להקיש את הסכום הרצוי. עוד לפני קביעת הסכום, ניתן לראות ליד שם המניה את תאריך פירעון האופציה, ולראות את הרווח או ההפסד. בכל רגע נתון, ניתן להיכנס לאתר ולראות האם האופציה נמצאת בתוך הטווח שהושקע או מחוצה לו.

שלב חמישי- משיכה ומעקב
לאחר שהשקענו סכום כסף מסוים, ניתן לעקוב בכל רגע נתון אחר מצב האופציה שלנו. רק בתאריך הפירעון סכום הכסף שהרווחנו או הפסדנו יהיה סופי. מלבד הסכום ההתחלתי אותו מפקידים על מנת להתחיל לסחור, יש לבדוק האם האופציה פקעה בתוך הכסף או מחוץ לכסף. חברות רבות כמו imarkets, מעניקות תשואה קבועה של בערך 70%-85% במקרה של פקיעה בתוך הכסף, ובמקרה של פקיעה מחוץ לכסף, יוחזר ללקוח עד 15 % מגובה הסכום המקורי.

תהליכי משיכה והפקדה
תהליכים אלו יכולים להתבצע במספר דרכים, ניתן דרך תשלום בכרטיס אשראי, דרך העברה בנקאית או דרך הפקדת מזומן. לאחר ההפקדה, יש לעקוב אחר מצב האופציות שרכשת. כאשר רוצים למשוך את הכסף, יש ללחוץ על בקשת משיכה, אשר תתבצע תוך 5 ימי עסקים. המשיכה יכולה להיות ישירות לחשבון האשראי ממנו הופקד הסכום, וכן כמה אמצעים מזהים. משיכה יכולה להיעשות גם בצורה של העברה בנקאית במקרה הצורך. משיכה יכולה לעיתים להיות מלווה בעמלה קטנה, אך ישנם פתחי יציאה, דרך כלל בראש חודש, כאשר ניתן למשוך את הכסף ללא עמלה.

מה קורה במקרה של רווח והפסד
כאשר מגיע תאריך הפקיעה המופיע לנו בתיק ההשקעות הפתוח, רואים האם הרווחנו או הפסדנו. במקרה של רווח, ניתן לחכות ולבצע השקעות נוספות עם הסכום, או למשוך את הכסף על ידי הגשת בקשה באתר. במקרה של הפסד, החברה תשלם סכום מועט והפרמיה הינה המחיר ששילמתם בתחילה, שבמקרה של הפסד אינה מוחזרת.

מה קורה במקרה של תקלה?
כל חברה שמנהלת אתרים המיועדים למשקיעים מחויבת לתת ללקוחותיה את השירות הטוב ביותר במקרה של תקלות. ישנו מענה במקרה ורוצים לצאת לפני תאריך הפקיעה, במקרה ויש תקלה טכנית ולא מצליחים לסחור וכדומה. כמו כן, בבעיות במשיכות והפקדות שונות.
ניתן לראות כי התהליך לרכישה וניהול של אופציות בינאריות הוא תהליך לא מסורבל, עם הנחייה ברורה לכל אורך הדרך. כל שדרוש הוא להגיע עם ידע מסוים על שוק ההון, או על מניות ספציפיות, אחרת, לא תתבצע השקעה חכמה.
כל השלבים מופיעים באתר החברה בצורה ברורה ומסודרת, וכן גם אבטחת האתר מובטחת. חשוב לבצע עסקאות מסוג זה רק באתרים מאובטחים ומקצועיים, כיוון שפרטים רבים מועברים אליהם. אז קדימה, בחרו את המניה שלכם והחלו ברכישת האופציות, תשואות גבוהות יחכו לכם בתוך זמן קצר!