טיימינג והחשיבות שלו בבורסה

כל מי שהשקיע בבורסה אי פעם או שקרא מאמרים בתחום יודע - ישנם חישובים, נוסחאות, תחזיות ושיטות, אך בסופו של דבר מה שקובע אם השקעה בבורסה תהיה רווחית או מפסידה, הוא הטיימינג. עיתוי טוב ונכון יכול להביא לרווחים מדהימים, בעוד שעיתוי גרוע עלול לגרום להפסדים. משקיעים מפורסמים כמו וורן באפט או בנג'מין גרהאם הם בעלי עמדות ברורות ומגובשות לגבי שיטת ההשקעה הנכונה. אך משקיעים פרטיים שניסו ללכת בדרך זו גילו כי השיטה יכולה להיות נכונה ויעילה עבורם...בטיימינג הנכון...

טיימינג הוא הכול בחיים
כמו בכל דבר, גם בבורסה טיימינג הוא הכול בחיים. יש משקיעים שלא הולך להם, הם משקיעים במניה שנראית מבטיחה, וזמן קצר לאחר מכן המנכ"ל מתפטר והמניה יורדת... הם ממהרים למכור מניה הנמצאת בירידה, ודווקא אז, זמן קצר אחר כך אותה מניה מזנקת... זה לא בהכרח שהמשקיעים האלה אינם משקיעים טובים, פשוט הטיימינג שלהם במקרים הספציפיים האלה לא היה מוצלח.

גם המשקיעים המוצלחים בעולם נהנו מטיימינג טוב
משקיעים ידועים ועשירים, בעלי אסטרטגיית השקעות מגובשת אשר רבים הולכים בעקבותיה, נחשבים לכאלה ש"פיצחו את השיטה". בפועל, גם השיטה שלהם יכולה להיות טובה לטיימינג מסוים.
וורן באפט, למשל, המשקיע המפורסם והעשיר בעולם, דוגל בהשקעה לטווח ארוך, וטוען שהסבלנות משתלמת. הוא מאמין ברכישת מניות שנמכרות מתחת לערכן ובהמתנה סבלנית לכך שהשוק יבין שערכן של מניות אלה גבוה בהרבה מהשווי הנוכחי. התיאוריה של באפט, שהוכיחה את עצמה במשך שנים רבות, גרמה בשנים האחרונות להפסדים ללא מעט משקיעים שהלכו לפי עצתו. למשל, משקיעי הנאסד"ק בסוף שנות התשעים שאיבדו חלק ניכר מכספם ולפעמים את כולו... הכול שאלה של טיימינג.
דוד דרמן, משקיע ידוע אחר, טוען כי יש להשקיע במניות גדולות ויציבות ולא ללכת עם העדר. התיאוריה שלו, שהוכיחה את עצמה היטב 10 שנים קודם לכן, מנעה לאחרונה רווחים ממי שנמנע מללכת עם העדר ולהשקיע במניות נפט וגז, ולהפסדים למי שדבק במניות של הבנקים שספגו ירידות חדות. גם במקרה הזה, התיאוריה נכונה, בטיימינג הנכון.

מתי כדאי להשקיע במניות?
כאמור, קשה מאד להגדיר מהו הטיימינג הנכון להשקעה בשוק ההון. יש האומרים שטיימינג טוב כרוך גם בלא מעט מזל. אולם בכל זאת, בתחום המניות, רוב המומחים ממליצים לא ללכת עם העדר. כאשר העדר דוהר בהמוניו לכוון מסוים, זה הזמן ללכת לכוון שהעדר עוד לא הגיע אליו. כי מי שמגיע ראשון, יש לו סיכוי להרוויח בגדול.

מתי לקנות אג"ח?
קניית אג"ח דורשת בדיקה של כמה פרמטרים. אם פרמטרים אלה נמצאים, סימן שזהו טיימינג טוב לקנות את האג"ח. התנאים שיש לבדוק הם:
איכות האג"ח – את איכות האג"ח בודקים לפי רמת הדרוג של החוב על פי סולם דרוג המקובל בשוק (למשל מודי'ס).
מדדים נוספים שנבדקים הם: מיהו מנפיק האג"ח, תנאיה, והתשואה שלה. כמו כן נבחן אורך חיי האג"ח.
יש להשוות בין כמה סוגי אג"ח אטרקטיביים לאותו זמן (להשוות תשואה, אורך חיים ודרוג) ולבחור בזו המציעה את התנאים הטובים ביותר.
נכון שטיימינג טוב כרוך גם במזל, אבל בחינה מדוקדקת של השוק ועבודת הכנה טובה יכולים לסייע בזיהוי טיימינג מנצח בהשקעות במניות, אג"ח ואופציות בינאריות.