טעויות נפוצות בהשקעות ואיך להימנע מהם

רבים פונים אל המסחר בשוק ההון בתקווה להרוויח בו סכומים דמיוניים שיוכלו להביא אותם לפרישה מוקדמת ונוחה מאוד לפנסיה. למרות שהדבר בהחלט אפשרי, רווחים בתחום שוק ההון אינם דבר טריוויאלי, והמקום מאפשר לחסרי הניסיון המתאים או למי שעושה טעויות רבות מדי גם להפסיד את מיטב כספו.
כמו בתחומים רבים אחרים, על מנת להרוויח בבורסה יש להשקיע את הזמן הנדרש על מנת להבין את התהליכים המתרחשים בה. גם מי שמעדיף לשלם עמלות לבתי השקעות או בנקים על מנת שינהלו את תיקי ההשקעות בשבילו, כדאי שיכיר את אופי המהלכים המתרחשים בשוק על מנת להימנע מהפתעות ונתינת הוראות שגויות מהיסוד למנהל התיק שיכולות לפגוע בצורה ניכרת ברווחים פוטנציאליים.

אילו טעויות נפוצות משקיעים עושים?
מי שמבקש להשקיע בשוק ההון מסתנוור לפעמים מהמספרים הגבוהים המוצגים לו בכל הקשור לתשואות אפשריות. מאות אחוזי רווח על עסקאות שניתן לעשות במחזור מסחר יומי הן אפשרות קיימת, נגישה ונפוצה, אך יש להבין גם את הסיכונים הכרוכים בדבר. כלל אצבע בכל הנוגע למסחר בשוק ההון הוא, שככל שהפוטנציאל לרווח גבוה יותר (לדוגמא בנגזרים, חוזים עתידיים, אופציות בינאריות וכיוצא באלה), כך ההשקעה נחשבת לפחות סולידית, כלומר נושאת בתוכה סיכון גבוהה יותר להפסד.

טעויות באסטרטגיות השקעה
טעות נפוצה היא לבחור להשקיע רק באפיקים בעלי הפוטנציאל הגבוהה ביותר לרווחים מידיים, מבלי להבין את הסיכון הכרוך בכך. טעות נפוצה שנייה היא למשוך את כל ההשקעה ברגע שמצטיירים הפסדים. אמנם למשוך כספי השקעה מאפיק שעלול לגרור הפסדים הוא החלטה נבונה, אך יש לעשות אותה בהתאם לשיקולים שנקבעו מראש, ולא בצורה ספונטאנית הנובעת מבהלה של הרגע.
מכירת נכס שנמצא בירידה אמנם עוצרת את תהליך ההפסד הכספי, אך גם מונעת את הרווח הפוטנציאלי במקרה של התאוששות מהירה של ערכו מיד לאחר מכן. קניה או מכירה שהם שקולים נעשים בהתאם להחלטה המתבצעת מראש, באיזה ערך למכור ובאיזה לקנות, בהתאם לניתוח של תמונת המצב כולה ולא רק של הערך הנתון.

איך להימנע מטעויות נפוצות?
ראשית, יש לקחת בחשבון כי דרוש כוח רצון מברזל על מנת להשקיע בתחומים מסוימים בשוק ההון, היות וקשה מאוד לראות מניה הנמצאת בירידה, אך לא למכור אותה היות ועדיין לא הגיעה לערך המינימאלי בו נקבע מראש על ידי המשקיע כי ימכור אותה, או להפך: לא למכור נכס הנמצא בעליית ערך.
בנוסף לכך, כדאי להימנע מטעות נפוצה אחרת הקשורה לבניית תיק השקעות ללא השקעת מחשבה בנזילות הכספים הנמצאים בו. אם בעלי התיק אכן אינו זקוק לכספים אותם הוא משקיע לצורך פעילות שוטפת יומית, ניתן להשקיע באפיקים לטווח ארוך יחסית (אגרות חוב, קרנות נאמנות וכו').
טעות נפוצה בהקשר זה היא להשקיע כספים שמראש יועדו לשימוש בטווח הקצר (שדרוג רכב, שיפוץ דירה ועוד) לטווח השקעות ארוך.