איך תוכלו לנצל ירידות ומשברים בשוק ההון?

המוסכמה הידועה היא כי בשוק ההון כגודל הסיכוי הגדול לרווח, כך גם גדול הסיכון להפסד. כולנו זוכרים את הסיפורים הקשים מתקופת המפולת בבורסה בשנות השמונים עת אנשים הפסידו את כל רכושם במפולת זו. גם המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008 הביא עמו סיפורים רבים של הפסדים ניכרים שנגרמו למשקיעים פרטיים וגדולים כאחד. לכן באופן אוטומטי, מפולות, משברים וירידות בשוק ההון נקשרים בעינינו להפסדים כספיים. אולם, רבים אינם יודעים כי ניתן לנצל משברים וירידות בשוק ההון דווקא להפקת רווחים. כיצד ניתן לעשות זאת? על ידי השקעה במכשירים פיננסיים כמו אופציות ותעודות סל שמניבות רווח דווקא כשערכו של נכס הבסיס שלהן יורד. השקעה ומסחר באופציות ותעודות סל אלה, מאפשרים למשקיעים להרוויח סכומי כסף ניכרים גם בזמנים של משבר.

כיצד ניתן להרוויח ממשברים וירידות על ידי השקעה באופציות בינאריות?
בשנים האחרונות חוותה כלכלת העולם לא מעט הפסדים וירידות. המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008 הכניס את שווקי העולם כולו לירידות שערים חדות. בעקבותיו קרסו השווקים של מדינות רבות באירופה. אולם היו משקיעים, שהצליחו דווקא לנצל משברים אלה ולהרוויח מהם. כיצד הם עשו זאת?
ישנם כמה סוגים של מכשירים פיננסיים אשר השקעה בהם מניבה רווחים דווקא במצבים של משבר.
למשל: השקעה באופציות.
השקעה באופציות דורשת מהמשקיע להעריך האם ערכו של נכס בסיס מסוים יעלה או ירד עד למועד פקיעת האופציה. זאת אומרת, שאם המשקיע מעריך שערכו של נכס הבסיס ירד עד למועד פקיעת האופציה, והוא צודק בהערכתו אזי שבמועד פקיעת האופציה הוא ירוויח סכומים גדולים דווקא מהירידה בערכו של נכס בסיס זה.
לדוגמה: משקיעים שחזו את המשבר הכלכלי ואת הירידה בשער הדולר מיהרו לרכוש אופציות מט"ח דולר / שקל מסוג Put שהן אופציות מכר. אופציות מכר הן רווחיות כאשר מתרחשת ירידה בשערו של נכס הבסיס בין מועד רכישת האופציה ועד למועד פקיעתה. כך, בעוד שרבים הפסידו סכומים גבוהים מאד במשבר זה, היו כאלה שהצליחו לנצל את המשבר דווקא להפקת רווחים.
רווחים דומים ניתן לעשות ברכישת אופציות put גם לגבי נפט, כאשר יש הערכה כי מחיר הנפט עומד לרדת מסיבה כלשהי, לגבי אופציות מדדים, כאשר יש צפי לירידה בשער המדד וכדומה.

כיצד ניתן להרוויח ממשברים וירידות על ידי השקעה בתעודות סל?
תעודות סל הן נייר ערך העוכב אחר ערכו של נכס בסיס מסוים, וערכן נגזר מערכו של נכס בסיס זה. כך שאם ערכו של נכס הבסיס עולה, עולה גם ערכה של תעודת הסל ולהיפך. כחלק מהמסחר בתעודות סל, ניתן לרכוש תעודות סל בחסר (בשורט). רכישת תעודות סל מסוג זה נעשית, כאשר יש הערכה כי ערכו של נכס הבסיס עומד לרדת.
לדוגמה: בחודש מאי 2012 הודיע ראש ממשלת יוון על כוונתה של יוון לצאת מגוש היורו. הודעתו זו גרמה לירידות שערים חדות במדד ת"א 25 . משקיעים שצפו כי הודעה זו שלו תגרום לירידות שערים או שצפו כי הודעה מסוג זה עומדת לבוא, מיהרו ורכשו תעודות סל בחסר של מדד ת"א 25 והרוויחו מהירידה.

מה נדרש מהמשקיעים על מנת להרוויח מירידות ומשברים?
על מנת שמשקיע יוכל להרוויח גם מירידות בערכם של נכסי בסיס וממשברים, עליו להיות מעודכן וקשוב באופן קבוע להתרחשויות אקטואליות בארץ ובעולם, בכל התחומים: כלכליים, מדיניים, ביטחוניים ועוד. על המשקיע ללמוד אילו אירועים עלולים להביא לירידות שערים, לצפות אותם מבעוד מועד ובהתאם לכך להשקיע.
השקעה בתעודות סל ובאופציות יכולה להניב רווחים גם בתקופות משבר.