תוכנות מובילות בישראל למסחר בבורסה

אם בעבר המסחר בבורסה התקיים אך ורק באמצעות סוחרי בורסה מקצועיים וברוקרים, הרי שהיום השתנו כללי המשחק. היום, באמצעות תוכנות אינטרנט משוכללות ועדכניות, יכול כל אחד, מכל מקום ובכל שעה לסחור ולהשקיע בבורסה. בתי ההשקעות הבינו את הפוטנציאל הגלום במסחר באמצעות האינטרנט ואת המגמה של הלקוחות לפתח כמה שיותר עצמאות ולצמצם בעלויות העמלות, ולכן פיתחו בתי ההשקעות למיניהם תוכנות מסחר המאפשרות ללקוחותיהם להשקיע מהבית או מכל מקום אחר באמצעות מחשב.

מה הן תוכנות מסחר ומהם ההבדלים ביניהן?
תוכנות מסחר הן תוכנות המקנות לגולש בהן נתונים עדכניים אודות מצב השוק בתחומי השקעה שונים, והן את האפשרות לבצע את המסחר אונליין מכל מקום. כיום, כמעט לכל ברוקר ובית השקעות יש תוכנת מסחר, וישנם בתי השקעות שהם אינטרנטיים בלבד ואשר כל המסחר דרכם נעשה באמצעות האינטרנט.
מה צריך לבדוק כאשר מחפשים תוכנת מסחר?
1 . עדכון שוטף: בתחום המסחר בשוק ההון ישנה חשיבות רבה לאספקת המידע מיד ברגע שהוא קורה. הפסד של מידע, לעתים בטווח זמן של דקות, עלול לגרום למשקיע להפסדים כספיים ניכרים, או להפסד של השקעה מוצלחת. ככל שהתוכנה מתעדכנת מהר יותר ומספקת מידע רגעי ועכשווי, כך היא טובה יותר.
2 . תמיכה: חשוב שתוכנת המסחר תספק שירות לקוחות ומרכז תמיכה אשר יספק ללקוחות מענה און- ליין, סיוע טכני, או כל תמיכה וסיוע אחרים הנדרשים בעת תקלה או בעיה.
3 . אחסנת כספי הלקוחות במקום בטוח: תוכנות המסחר מגלגלות בסופו של דבר כספים. חשוב שהלקוח ידע היכן מאוחסן ומופקד הכסף שלו, עד כמה זה בטוח, תוך כמה זמן יוכל לפדות את כספו וכדומה.
4 . עמלות ומחירים: עלות הורדת התוכנה, גובה העמלות, הם גם מרכיב שונה בין תוכנות המסחר וחשוב לעשות השוואת מחירים. אך חשוב לזכור, רמת השירות ואיכות התוכנה חשובים יותר לרווחים מאשר גובה עמלה כזה או אחר.
5 . אפשרות כניסה לפלטפורמת המסחר מכל מחשב: ישנן תוכנות מסחר הדורשות הורדה למחשב האישי ואינן ניתנות לפתיחה ממחשבים אחרים. למשקיעים הנמצאים בנסיעות או למשקיעים שמשקיעים דרך כמה מחשבים (למשל: מהבית ומהמשרד) חשוב שהתוכנה תהיה כזו שניתן להיכנס אליה דרך רשת האינטרנט מכל מחשב.

תוכנות מובילות:
מערכת FMR : זו אחת מפלטפורמות המסחר המובילות בבורסה בתל – אביב. מערכת FMR הינה מערכת המשרתת בעיקר גופים גדולים ומוסדיים, אך גם סוחרים פעילים. המערכת מאפשרת ביצוע פעולות מסחר בבורסה וכן מספקת נתונים עדכניים און – ליין.
אחד היתרונות של מערכת זו הוא היותה מערכת המספקת מידע בזמן אמת מיד כשהוא מתרחש. מהירות וזמינות המידע מקנה למשתמש יתרון על פני סוחרים אחרים, פרמטר חשוב מאין כמותו בתחום ההשקעות בשוק ההון. כמו כן הוראותיו של הסוחר מועברות ישירות לבורסה על ידי streamer ואינן עוברות דרך גורם מתווך או מעכב כלשהו.
הייחודיות של מערכת FMR היא שניתן להתחבר אליה בקלות באמצעות האינטרנט, ובכך לסחור באמצעותה מכל מחשב, בכל מקום, בארץ ובעולם. המידע המאוחסן במערכת מאובטח ובטוח לשימוש. המערכת בנויה על פס רחב ונוחה מאד לעבודה. עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
עלות השימוש במערכת נמוך ומשתלם.
יתרון נוסף של מערכת זו הוא שניתן לסחור באמצעותה בכל המכשירים הפיננסיים הנסחרים בבורסה והיא אינה מוגבלת רק לסוגי מסחר מסוימים.
כמו כן מאפשרת המערכת לחבר מספר חשבונות לפלטפורמת מסחר אחת דבר שמסייע בייעול המסחר.
מערכת FMR נחשבת לאחת המערכות האמינות, הבטוחות והנוחות לשימוש.

מערכת מסחר אורדרנט  order – net הישנה והחדשה
המערכת החדשה הינה שדרוג של מערכת אורדרנט הישנה, שהיא אחת ממערכות המסחר הותיקות ביותר בבורסת תל – אביב.
מערכת המסחר אורדרנט הישנה עדיין פעילה, ומשמשת בעיקר משקיעים מתחילים עקב קלות ופשטות ההפעלה שלה.
המערכת החדשה כוללת כלי עזר חדישים, עדכניים ומתוחכמים שנועדו לעזור למשקיע בביצוע השקעותיו ולמקסם רווחים. כלי העזר החדשים כוללים: גרפים, ניתוח טכני, סימולאטור של מעו"ף ועוד.
יתרון נוסף של המערכת שהיא מאפשרת ביצוע של פעולות מסחר מתקדמות ומורכבות.
על מנת להשתמש במערכת מסחר זו יש להתקין תוכנה מיוחדת על המחשב האישי.
התוכנה ידידותית ונוחה מאד למשתמש. מערכת המסחר החדשה עברה גם מתיחת פנים ויזואלית והיא נעימה וברורה למראה.
סקרנו כאן שתי מערכות מסחר פופולאריות בשוק המסחר הישראלי. עם זאת, כאמור, ישנן גם מערכות מסחר רבות אשר פותחו על ידי בתי ההשקעות עצמם ומומלץ לעשות סקר ולבדוק את ההבדלים ביניהם.