אופציות בינאריות – מדריך למשקיע המתחיל

אופציות בינאריות


מסחר בשוק ההון מהווה אפשרות מצוינת לאנשים רבים להרוויח ולהגדיל את ההכנסה החודשית . אנשים רבים מעוניינים להצטרף למעגל ההשקעה והרווח, אך חוששים גם מהסיכונים, ואינם יודעים כיצד להתחיל במסלול ההשקעה.  
אחת הזירות הטובות להיכנס לעולם ההשקעות היא מסחר באופציות בינאריות. 

צעד ראשון: איסוף מידע ולימוד הנושא

במשך שנים נחשב תחום ההשקעה בשוק ההון כתחום המיועד למביני דבר בלבד. רבים חשבו כי תחום רווחי זה מיועד לאנשים עשירים ובעלי הון, שיש להם סכומי כסף גדולים ומיותרים אותם הם יכולים להשקיע וגם קצת לסכן בהשקעות אלה. כמו כן היה מקובל לחשוב כי תחום זה מיועד לבעלי מקצוע בלבד. בוגרי החוגים של כלכלה ומימון באוניברסיטה, בוגרי קורסים שונים בשוק ההון וכדומה. מי שלא היה לו את הידע הרלוונטי ורצה להשקיע בתחום זה, נהג להתייעץ ולהיעזר במומחי השקעות ויועצי השקעות באמצעות הבנק או באמצעות חברות השקעות פרטיות.

למעשה, רוב האנשים, השכירים ומעמד הביניים, נמנעו מלהיכנס לשוק זה מאחר וסברו שהוא אינו מיועד עבורם.
מהפכת האינטרנט, עשתה מהפכה גם בתחום שוק ההון, ופתחה בפני כולם את האפשרות להתחיל ולהשקיע בתחום זה. אבל עוד לפני האפשרות של לסחור ולהשקיע, ניתן להיעזר באינטרנט וללמוד את הנושא. רשת האינטרנט עמוסה במידע אודות תחום ההשקעות בשוק ההון ובמיוחד בתחום ההשקעה באופציות. מידע זה מאפשר לכל אחד ללמוד את הנושא מהבית, בזמנו הפנוי.

לא מדובר בלימוד ארוך טווח, קשה ומעמיק. מה שנדרש מהמשקיע המתחיל הוא להחליט שהוא מוכן להקדיש כמה שעות ללימוד הנושא. זה חשוב, כי ככל שלמשקיע יהיה יותר מידע מוקדם כך גדלים סיכוייו להרוויח.
באינטרנט ניתן ללמוד מושגי יסוד מתחום ההשקעה באופציות, מהו תחום זה, כיצד משקיעים, אילו נתונים יכולים לעזור למשקיע כדי להשקיע נכון, איפה ניתן למצוא נתונים אלה ועוד.

את המידע ניתן לשאוב מן המקורות הבאים: אתרים כלכליים כגון "גלובס" או מדורי הכלכלה באתרי האינטרנט החדשותיים כגון YNET . כמו כן אתרי ההשקעה באופציות עצמם מספקים מידע רב על אופן ההשקעה באופציות וכן מידע חדשותי שיסייע למשקיעים לקבל החלטות מושכלות לגבי השקעותיהם. 

מקור נוסף למידע ושאילת שאלות הם פורומים למיניהם העוסקים בתחום ההשקעה בשוק ההון בכלל והשקעה באופציות בפרט. שם ניתן ללמוד מאנשים שכבר מנוסים בתחומי השקעה אלה מאילו טעויות כדאי להימנע, לשאול שאלות שלא ברורות עד הסוף, ולקבל הרבה טיפים.

צעד שני: התנסות "על יבש"

כמו בכל לימוד של מיומנות חדשה, חשוב לתרגל "על יבש" לפני ש"קופצים למים".
אתרי האינטרנט העוסקים בתחום ההשקעה באופציות מאפשרים לגולשים בהם להתנסות בהשקעת "דמו" לפני שהם מתחילים להשקיע סכומי כסף אמיתיים. מדובר בעצם בתרגול שאינו כרוך בהשקעה כספית, המדמה את הסיטואציה של ההשקעה עצמה. באמצעות תרגול זה יכול המשקיע המתחיל להתנסות באופן השקעה זה, לתרגל את העצות והכלים עליהם קרא בשלב הקודם, לטעות וללמוד מטעויות אלה, להצליח וללמוד מה עוזר לו להצליח. כל זה, מבלי לסכן דבר.

צעד שלישי: פתיחת חשבון באתר השקעה באופציות בינאריות

לאחר שלב הלימוד ושלב "התרגול על יבש", הגיע הזמן ל"דבר האמיתי"! כדי להתחיל ולהשקיע יש לבחור באחד מאתרי ההשקעה באופציות המציעים את שירותיהם. 
גם בבחירת האתר המיועד , מומלץ לערוך קצת שיעורי בית לפני שבוחרים באתר הרצוי. למשל: מהו סכום ההשקעה המינימאלי הנדרש לפתיחת חשבון, ומהו סכום ההשקעה המינימאלי למסחר? האם האתר גובה עמלה כל שהיא? האם במקרה של הפסד, האתר נוהג להחזיר חלק מסכום ההשקעה? מה גובה הסכום המוחזר? ישנם הבדלים שונים בתנאי המסחר בין האתרים וכדאי לעשות סקר שוק ולבחור באתר המשתלם ביותר.
ניתן להתייעץ עם גולשים בפורומים העוסקים בנושא לגבי ההבדלים בין האתרים ואילו קריטריונים משמעותיים יותר או פחות.
לאחר בחירת האתר הרצוי הגיע הזמן לפתוח חשבון. פתיחת החשבון כרוכה במילוי פרטים אישיים וכן בהפקדת סכום ראשוני שממנו יבוצעו פעולות המסחר באופציות. ישנו שוני בין האתרים השונים מבחינת סכום ההשקעה הראשוני הנדרש. מכיוון שבשלבי ההתנסות הראשונים יהיו ודאי עסקאות שיסתיימו בהפסד (ניתן לראות זאת כ"שכר לימוד") כדאי להתחיל בסכומי הפקדה מינימאליים, אשר המשקיע מוכן להפסידם.

צעד רביעי: המסחר

זהו, הגיע הרגע בו אפשר להתחיל ולסחור באמת. חלק מהכיף במסחר באופציות הוא האדרנלין והאתגר שהוא מכניס לחיים.
אתרי המסחר באופציות מציעים ללקוחותיהם מבחר גדול של אופציות להשקעה. האופציות שונות ביניהן בנכסי הבסיס (סחורות, מטבע חוץ, מדדים וכדומה), במועד פקיעת האופציה (ישנן אופציות אשר מועד פקיעתן הוא תוך שעות ספורות בלבד, ולעומתן אופציות שמועד פקיעתן הוא סוף החודש), ובגובה הרווח שניתן להרוויח במידה וההשקעה מוכתרת בהצלחה (ישנן אופציות שגובה הרווח יהיה 60% וישנן אף אופציות שגובה הרווח יכול להגיע ל – 85% . בכל מקרה מדובר ברווח גבוה למדי).
הבחירה באופציה נעשית לאחר עבודת הכנה והתעדכנות. הבחירה באופציה הרצויה איננה סתמית או אימפולסיבית. היא בנויה על נתונים מכלי התקשורת אודות התרחשויות שונות העשויות להעלות או להוריד את ערכו של נכס הבסיס בפרק הזמן המוגדר.
המשקיע בוחר באופציה הרצויה, ולאחר הבחירה בה, עליו להעריך האם עד למועד פקיעת האופציה ערכו של נכס הבסיס יעלה או ירד (באופציות בינאריות). כמו כן, עליו לנקוב בסכום ההשקעה. לאחר שהזין את כל הנתונים, הוא מבצע את העסקה. כל שנותר עכשיו הוא לחכות למועד פקיעת האופציה, ולדעת אם העסקה הצליחה וגרפה רווח או לא.
המסחר באופציות בינאריות באינטרנט הוא פשוט ומתאים לכולם!

וכעת, הכנו בשבילכם מספר טיפים אשר יעזרו לכם בתחילת דרככם במסחר באופציות בינאריות:

חמישה טיפים למשקיע המתחיל באופציות בינאריות


כל משקיע, במיוחד משקיע מתחיל, חייב לאמץ שיטת עבודה מסודרת, זאת כדי שיוכל להפיק את הרווחים המקסימאליים מהשקעתו ולמזער את הסיכונים בהשקעה.

בסקירה זו נציג חמישה טיפים למשקיע המתחיל באופציות בינאריות, טיפים הקשורים זה בזה ומהווים אבני יסוד לקראת הכניסה לתחום.

1. למד את הנושא לעומק
די ברור מאליו לומר למי שמתחיל בכל תחום שהוא, שעליו קודם ללמוד את התחום. "החוכמה" היא באמת ללמוד וגם ליישם, אבל לא כל המתחילים יודעים מה בדיוק ללמוד ובעיקר איך.

לימוד תחום האופציות הבינאריות מחייב גיבוש הבנה מהן אופציות בכלל, ורק אחר כך יש לרדת לעומק האופציות הבינאריות, שאינן עניין מסובך למי שמבין את תמונת האופציות הכללית.

כדי להתנהל נכון עם אופציות בינאריות יש גם ללמוד ניתוח טכני, עם דגש על תקופות קצרות, שכן  אופציות בינאריות קשורות לנכס בסיס ומחייבות  ניסיון לחזות את כיוונו של נכס הבסיס. הניתוח הטכני הוא כלי מרכזי ובסיסי לחיזוי כיוון השוק.

היכן לומדים? קודם כל ברשת האינטרנט, בה קיים מידע רב מאוד שניתן לקרוא. אפשר להירשם לקורסים מטעם מכללות שונות ללימודי שוק ההון או להצטרף לאחת מחברות המסחר הישיר ולפתוח חשבון מסחר הכולל הדרכה צמודה וליווי ממאמן המלווה את המשקיע המתחיל בתחילת דרכו.

2.לשנות דיסקט בחשיבה העסקית

למשקיע מתחיל ובכלל לאדם שלא עסק במסחר בשוק ההון, זהו עניין לא פשוט לסגל חשיבה אחרת ממה שהיה מורגל בו,  במיוחד כשמדובר בכלי השקעה כמו אופציות בינאריות, שבמבט ראשון נראות מורכבות ואף מבהילות.

לרוב, משקיעים יודעים פחות או יותר, מהי מניה או איגרת חוב (גם אם באופן כללי למדי), אך פחות שמעו על אופציות בינאריות, בעיקר מדובר על סוחרים המעורים בתחום - אם כי בשנים האחרונות התחום נפתח יותר לציבור הרחב.

כדי להצליח במסחר באופציות בינאריות, המשקיע המתחיל חייב לשנות את "הדיסקט" ולהתחיל לחשוב כמו סוחר מקצועי. אל תתבייש לעקוב אחרי סוחרים, אם זה מתאפשר לך, בדוק כיצד הם נכנסים לפוזיציה, מתי הם פותחים את הפוזיציה, מה הנחה אותם להתחיל עסקה דווקא ברגע נתון וכן הלאה.

מה זה אומר לשנות דיסקט: לדוגמה, סוחר אופציות בינאריות מתמקד בכיווני השוק בטווחים קצרצרים של דקות, שעות ועד כיממה. זה אומר שעליו להתמקצע בקריאת גרפים של נכסי בסיס, גרף נרות יפנים של דקות ספורות או שעה, יהווה אינדיקציה לכיוונו של נכס הבסיס ויספק בסיס לקבלת ההחלטה האם לרכוש אופציה.

משמעות נוספת היא שסוחר אופציות בינאריות לא מתייחס לנתונים פונדמנטליים, כלומר הוא אינו קורא מאזנים או דו"חות רווח והפסד למשל. סוחר אופציות חייב להבין את הלך הרוח בשוק ברגע נתון ובעיקר את פסיכולוגיית ההמונים ואת התנהגות הקבוצה, כלומר כלל המשקיעים בשוק. הבנת כיוון דהירתו של עדר המשקיעים, היא אחד הכלים היעילים ביותר ליצירת רווח.

3.לפני תחילת המסחר באופציות בינאריות יש להציב יעדים ומטרות

כמשקיע מתחיל בשוק האופציות, בטרם תקפוץ למים, שאל את עצמך כמה שאלות פשוטות:
  • כמה זמן אוכל להקדיש ביום לעבודה במסחר?
  • כמה כסף אני רוצה להרוויח מהעיסוק החדש הזה?
  • איזה סכום אני מוכן ויכול להקציב "כסעיף הפסדים"?
  • האם אני כמשקיע מוכן, נשית וכלכלית, לספוג הפסדים?

אלו שאלות כבדות משקל העשויות גם לסייע לאנשים שהמסחר באופציות בינאריות אינו מתאים להם לקבל החלטה ולהימנע מכניסה לתחום. מאידך, מי שמציב יעדים ריאליים ומטרות נכונות, בעזרת הכנה מושכלת ובקרה מתמדת על ביצועים, יוכל להבטיח פעילות רווחית ומתמשכת בשוק צומח ומתפתח.

4.אל תיכנס לפינות אפלות ולא מוכרות

האדם מטבעו אוהב להיות בסביבה מוכרת, שם הוא פועל על פי דרכו המסורתית, כפי שפעל בעבר.

זה אינו שונה במסחר בשוק ההון. גם סוחר מניות ותיק שירצה להיכנס לתחום האופציות, מסתכן, לפחות בתחילת דרכו, בכך שיפעל בשוק חדש ולא מוכר לו.

זהו מתכון להפסדים. לכן, מאחר ואופציה בינארית נצמדת לנכס בסיס, המשקיע המתחיל צריך להתמקד ראשית בנכסי בסיס המוכרים לו. אם למשל הוא סחר והתמקצע במדד המעו"ף, הרי שאין טעם לפתוח פוזיציה שנכס הבסיס שלה הוא דווקא הנפט או הדולר.

ההיכרות הפרטנית הזו עם מדד המעו"ף מגדילה מאוד עבור אותו משקיע היפותטי את טווח הסיכויים להשיג רווחים באופציה הבינארית שצמודה למעו"ף. 

5.ניהול סיכונים יעיל ומושכל

מעבר להיכרות עם שוקי ההון וההבנה כיצד אופציות בינאריות מתנהגות במרחב הפיננסי, הקשר ההדוק שבין נכסי הבסיס והאופציות הבינאריות מציב אתגר עצום למשקיע. האתגר הוא ביכולת לתרגם את הפוטנציאל הגלום בנכס הבסיס לייצור את הרווח באופציה עצמה.

באופציות בינאריות יש שתי נקודות קצה: הכל או כלום, תזוזת נכס הבסיס, לעבר הכיוון שאותו חזינו, מביאה רווח עצום שיכול לנוע בין 61% עד 75% על ההשקעה (במועד הפקיעה). לעומת זאת, תזוזה לכיוון ההפוך עם פקיעת האופציה תגרום להפסד של כ- 85% מכספי ההשקעה. מדובר כאן בסיכונים גבוהים ולכן כל משקיע באופציות בינאריות חייב לנהל סיכונים – תחום שמשקיעים וסוחרים רבים אינם טורחים להיכנס אליו ואשר ממש מציל השקעות וכספים.

בשוק ההון, הטובים והמקצועיים ביותר לא נכנסים לעסקה לפני שביצעו תהליך של ניהול הסיכונים מול הסיכויים להצלחת העסקה. מכאן מגיעים המושגים: סטופ לוס, לימיט, או גידור, שמהותם כלים טכניים לעצירת הפסדים ומזעור נזקים. באופציות בינאריות נשארים עם העסקה עד הפקיעה, אבל לכן דווקא כאן חשוב הרבה יותר לבצע את הערכת הסיכון לפני הכניסה לעסקה. כך למשל, לאופציה בינארית לא ניתן להגדיר סטופ לוס לקטיעת ההפסד באמצע הפוזיציה. זוכרים? זה הכל או כלום!
שיהיה בהצלחה!