סקירת סוגי אופציות

תחום ההשקעה באופציות הופך לפופולארי מאד בשנים האחרונות. מדובר בתחום השקעה אקזוטי, מלא אקשן ואדרנלין, בעל פוטנציאל להניב רווח גבוה תוך פרק זמן קצר מאד. במקביל, בניגוד לסוגי השקעות אחרים, הטומנים בחובם סיכון להפסד אשר לא ניתן להעריך מראש את גודלו, ההפסד בתחום ההשקעה באופציות, במידה ויקרה, ידוע מראש וניתן לשליטתו של המשקיע (הוא מחליט איזה סכום יסכן בהשקעתו). סיבה נוספת לפופולאריות של תחום ההשקעה באופציות נעוצה בכך שקיים סיכוי לתשואה גבוהה במידה ורוכש האופציה צודק בהערכה שלו.   כל הסיבות הללו הפכו את התחום ל"חם", אטרקטיבי ורוחש פעילות. ישנם כמה סוגים של אופציות, אשר כל אחת מהן בעלת כללים ומאפיינים משלה. להלן סקירה של כמה מסוגי האופציות הפופולאריים:

אופציות בינאריות
אופציות בינאריות הן סוג האופציות הנפוץ והפופולארי ביותר להשקעה. אחד הגורמים לפופולאריות הרבה של אופציות אלה הוא שניתן להשקיע בהן מהבית באמצעות אתרי אינטרנט המתמחים בהשקעות באופציות אלה.
המסחר באופציות בינאריות הוא מסחר קל ופשוט להבנה והפעלה. בבסיסה של כל אופציה בינארית (כמו בכל סוגי האופציות האחרים) עומד נכס בסיס. סוגי נכסי הבסיס הם רבים ושונים ויכולים להיות למשל: מטבעות חוץ הנמדדים זה מול זה (יורו/דולר, שקל/דולר, שקל/יורו וכן הלאה), סחורות (תירס, זהב, נפט וכדומה), מדדים (מדד המעו"ף, מדד הנאסד"ק ועוד), מניות ועוד.
במסגרת המסחר באופציות בינאריות המשקיע בוחר את האופציה הרצויה לו (לרוב לפי נכס הבסיס ומועד פקיעת האופציה, כלומר, טווח הזמן מרגע רכישת האופציה עד רגע פקיעתה). לאחר מכן עליו להעריך האם עד למועד פקיעת האופציה (שיכול להימשך בין כמה שעות לכמה חודשים) ערכו של נכס הבסיס יעלה או ירד. לאחר שהוא בוחר את בחירתו, עליו להחליט מה גובה סכום ההשקעה שלו ברכישת האופציה. לאחר שבחר את כל הפרמטרים הוא מבצע את ההשקעה.
במועד פקיעת האופציה יודע המשקיע אם צדק בהערכתו או טעה. אם הוא צדק בהערכתו, הוא מרוויח. גובה הרווח יכול להיות גבוה מאד ולהגיע בממוצע עד 70% מעל גובה ההשקעה הראשוני. אם המשקיע הפסיד, אזי גובה ההפסד ידוע מראש: הוא מפסיד את הסכום שהשקיע ברכישת האופציה. (סכום אותו הוא בחר בעצמו).

אופציות דיגיטליות
אופציות דיגיטליות הן שם נרדף או נוסף לאופציות בינאריות. נוהגים לכנות אופציות כדיגיטליות כאשר מדובר באופציות שלא ניתן לממש אותן לפני מועד פקיעתן.

אופציה אמריקאית
זו אופציה שניתן לממשה במשך כל תקופת "חיי" האופציה (מרגע הרכישה ועד רגע הפקיעה).

אופציה אירופאית
זו אופציה שניתן לממשה רק במועד פקיעת האופציה.

אופציה ברמודית
אופציה שניתן לממש אותה רק בנקודות יציאה קבועות מראש.

אופציות אקזוטיות
אופציות אקזוטיות הן אופציות השונות במסלולן מאופציות רגילות. אלה אופציות המכילות תנאים נוספים מעבר לתנאים הבסיסיים של האופציות הרגילות (הנקראות אופציות ונילה). בין סוגי האופציות האקזוטיות אפשר למצוא את האופציות הבאות:

אופציות נגיעה:
אופציית חסם כניסה: (Knock in ) זוהי אופציה הנכנסת לתוקף רק במקרה שבו נכס הבסיס נוגע ב"חסם" שנקבע מראש, כלומר במחיר שנקבע בעת רכישת האופציה.

אופציית חסם יציאה: (knock out ) זוהי אופציה היוצאת מתוקף במקרה בו נכס הבסיס נוגע ב"חסם", כלומר, במחיר שנקבע מראש בעת רכישת האופציה.

אופציית חסם כפול: אופציית נגיעה בעלת שני חסמים.

אופציות אקזוטיות / דיגיטליות: גם הן שייכות לתחום האופציות האקזוטיות.
האופציות האקזוטיות מאופיינות בכך שהן מאפשרות להרוויח רווח גבוה בפרק זמן קצר. יחד עם זאת הן בעלות סיכון גבוה יותר להפסד. בנקים, משקיעים ועסקים רבים, נוהגים לרכוש אופציות אלה כמכשיר גידור מפני הפסדים.

אופציית call :
אופציית call זו אופציית רכש, אשר המחזיק בה רשאי לרכוש נכס בסיס מסוים במועד שנקבע מראש ובמחיר קבוע מראש.

אופציית put :
זו אופציית מכר , אשר המחזיק בה רשאי למכור נכס בסיס מסוים במועד שנקבע מראש ובמחיר קבוע מראש.

אופציית מט"ח:
זו אופציה שנכס בסיס שלה הוא מט"ח. האופציה מתייחסת לשערו של מטבע חוץ מסוים אל מול מטבע חוץ אחר. למשל: יורו / דולר, שטרלינג / יורו וכן הלאה.

אופציית מעו"ף:
זו אופציה שנכס הבסיס שלה הוא מדד המעו"ף.
ישנם סוגים שונים של אופציות, ועל המשקיע לבחור באיזה סוג אופציה הוא מעוניין להשקיע.