אופציות בינאריות בשפה פשוטה

אופציות בינאריות בשפה פשוטה הן אופציות על נכס בסיס כלשהו כמו כל אופציה מוכרת. אלא שלאופציה הבינארית יש שני מצבים בלבד, ללא מצבי ביניים. האחד - הצלחה מוחלטת והשני - כישלון מוחלט. נסביר את ההבדלים ביניהם.

כל מי שלא מכיר ממש את האופציות הבינאריות אולי ייבהל מהשם ועלול לחשוב שממש לא כדאי להתקרב להשקעה מסוג זה, אבל למרות שזה נשמע מפחיד ומסובך, אופציות בינאריות הן פשוטות מאד ואף מסוכנות פחות מאופציות רגילות.

אם כן מהי אופציה בינארית בשפה פשוטה? מדובר באופציה שצמודה כאמור לנכס בסיס כלשהו, אם זו מניה, מדד מסוים, סחורה או איגרת חוב, ממש כמו באופציות הרגילות והמוכרות משוק ההון.

אלא שהאופציות הבינאריות שונות מהרגילות בכך שהן למעשה אינן נסחרות בתוך תקופת חייהן. מרגע שקנית אותה, אתה מחזיק באופציה לטוב או לרע עד לפקיעתה. המאפיין השני של אופציות בינאריות הוא שהן "חיות" זמן קצר מאד עד הפקיעה, מכמה דקות או שעות ועד יממה.

הפשטות היא בכך שהמשקיע צריך להעריך דבר אחד בלבד בעת קניית האופציה הבינארית: מה יהיה כיוון נכס הבסיס שאליו צמודה האופציה. כלומר אם קנית אופציית CALL על מדד הנאסד"ק למשל אז להערכתך מדד הנאסד"ק יעלה עד לפקיעת האופציה, נניח בעוד ארבע שעות, ואם אכן כך קרה, הרווחת. אם מדד הנאסד"ק נותר במקומו או ירד ואפילו בחצי נקודה, הפסדת.

אופציה בינארית עובדת על שני המצבים של רווח או הפסד ולכן היא נקראת בינארית, כלומר "שני מצבים". במצב של הערכה נכונה לכיוון נכס הבסיס, ניתן להרוויח בין 65%-71% מסכום ההשקעה הראשונית. עסקה לא רעה עבור השקעה שנמשכת שעה שעתיים. אלא שבמצב של הפסד, אתה עלול למחוק עד 85% מהשקעתך.

בפשטות נסביר כי יש כאן שני מושגים:
  • האחד – "בתוך הכסף". נקודת פקיעת האופציה, שהוא הרגע שבו בודקים אם המשקיע הצליח בהערכת כיוון השוק, וכאשר האופציה הניבה למשקיע את הרווח שציפה לו.
  • השני הוא "מחוץ לכסף". זה המצב ההפוך, שבו המשקיע מפסיד את השקעתו באופציה מאחר וברגע הפקיעה, מתברר כי טעה בהערכת כיוון נכס הבסיס שאליו צמודה האופציה.

נכון שמדובר על מצבי קיצון ועל זמן קצרצר, אבל עדיין באופציות רגילות, למשל אופציות המעו"ף המוכרות שלנו, אפשר להפסיד 100% מההשקעה ולא רק 85%. לא שזה מנחם משקיע להפסיד "רק" 85% מכספו, אך בכל זאת באופציות בינאריות גם בהפסד, משהו נשאר לך ביד.

המאפיין של לפקוע בתוך זמן קצר מאד של דקות או שעות, מעניק אפשרויות אדירות למשקיעים המבקשים להרוויח כסף בזמן קצר. היכולת להרוויח עשרות אחוזי תשואה בכמה דקות מלהיבה את דמיונם של משקיעים רבים.

ישנם כמובן כמה סוגים של אופציות בינאריות, אבל את זה נשאיר לסקירה אחרת. לסיכום ניתן לומר כי האופציות הבינאריות מעניקות יתרון גדול בעיקר לסוחרי יום עצמאיים הפותחים עסקה וסוגרים אותה באותו יום. אופציות בינאריות מסייעות גם למשקיעים לגדר סיכונים מול השקעות אחרות, בכך שהאופציה הבינארית נרכשת נגד כיוון ההשקעה ובכך היא ממתנת הפסד בהשקעה העיקרית ומהווה מעין תעודת ביטוח.