השקעה בנפט – האם כדאי?

ראשית הבהרה: מי שמשקיע בנפט, לא ממש קונה נפט ואינו מאחסן חביות נפט במרתף ביתו. ההשקעה בנפט מתבצעת באמצעות חוזים עתידיים, כלומר את הנפט קונים "על הנייר", כשהקונה מציע מחיר עבור חבית נפט, לתאריך עתידי, בדרך כלל לחודש הבא.
 
אבל השאלה המרכזית היא האם כדאי בכלל להשקיע בנפט כיום? נבחן את הכדאיות להשקעה בנפט על רקע השינויים שחלו בעולם בשנים האחרונות ביחס לנפט.
 
נפט מוגדר בבורסות העולם כסחורה, ולכן הנוזל השחור נסחר כמו זהב, תירס או קפה. בבורסות הסחורות ובדרך כלל בצורת חוזים עתידיים, אך לא רק. 
 
ישנם כמה סוגי נפט, השונים זה מזה באיכותם, צמיגותם ומשקלם הסגולי, כך גם שונים מחיריהם. אנו נתייחס כאן למחירי הנפט הטקסני הנקדח בטקסס, שעל פי מחירו נקבע מחיר הנפט העולמי למסחר בבורסות הסחורות.
 
הנפט, כסחורה אסטרטגית, מושפע מאד מתנודות ושינויים פוליטיים בעולם, אם זו מתיחות צבאית, מלחמות וגם האטה או שגשוג כלכלי, כך גם אסונות טבע. לכן מחיר הנפט נוטה מאד לשינויי שער קיצוניים. בממוצע שנתי, מחיר הנפט חווה הפרשי מחיר של כ-40%, הרבה יותר מנכסים פיננסיים ספוקלטיביים אחרים.
 
בשנים האחרונות עבר הנפט שינויים ותנודות קיצוניות במחירו. הנפט מטבע היותו סחורה מתכלה, כלומר הוא איננו בלתי מוגבל בטבע, הוא סחורה שאמורה להתייקר, אלא ששורת אירועים ותהליכים גלובליים, השפיעו על מחירו ודווקא דחקו אותו כלפי מטה.
 
שני התהליכים המרכזיים שהתרחשו בעשורים האחרונים בהקשר למחירי הנפט היו:
 
• גילוי מרבצי נפט גדולים בים הצפוני וכתוצאה מכך, עליה מרשימה בעתודות הנפט של ארה"ב, קנדה, נורבגיה ורוסיה. עליה ברזרבות הנפט העולמיות והקטנת התלות במדינות המפרץ עצרו את עליית מחירי הנפט, שבשיאו הגיע למחיר של 135 דולר לחבית.
 
• התהליך השני הוא כמובן הטרנד העולמי "הירוק", שמובילים אנשי איכות הסביבה ושבמרכזו מעבר משימוש בנפט מזהם (וגם פחם) לאנרגיות חלופיות, כמו אנרגיית השמש, אנרגיה גרעינית ובעיקר לשימוש בגז שהוא גם דלק מאובנים אך פחות מזהם מנפט ופחם (מאגרי תמר ולוויתן כדוגמא מקומית).
 
שני תהליכים אלה גרמו לכך שבחמש השנים האחרונות נע מחיר הנפט סביב 90 דולר לחבית ואף ירד בשנתיים האחרונות לרמת מחירים שמגרדת את 50 הדולר מלמטה. כיום (נובמבר 2015)  מחיר הנפט מסתובב סביב 47 דולר לחבית, ועם מאגרי הנפט העצומים שהתגלו לצד תגליות גז מהותיות, לא נראה שמחיר הנפט יעלה בשנים הקרובות.
גם הפסקת הסנקציות על איראן בעקבות החתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות, פתח מחדש את ברז הנפט האיראני, שהחל להזרים כמויות נפט אדירות למדינות המערב ולסין, צרכניות האנרגיה הגדולות בעולם.
 
ההיצע העצום מאיראן דוחק אף הוא את המחירים למטה ובעוצמה גדולה יותר. והשאלה: השקעה בנפט – האם זה כדאי, הופכת מיום ליום לשאלה רטורית שהתשובה עליה ברורה מאד: לא. לפחות לא בהשקעה הצופה עליות משמעותיות במחירו.
כיום הנפט אינו מהווה סחורה אטרקטיבית מבחינת התשואה שהוא יכול להעניק למשקיעים ולא נראה כי שינוי מגמה יתחולל בשנים הקרובות. אנליסטים ברחבי העולם מעריכים כי מחיר הנפט יצנח בשנה הקרובה אפילו לרמה של שלושים דולר לחבית.