חוזה הפרשים /CFD – כל מה שצריך לדעת

CFD הינו קיצור ל-"Contracts for Difference" או בשמו העברי 'חוזה הפרשים' או 'חוזה צמוד'.

זהו בעצם כלי פיננסי מבוקש ופופולרי אשר נוצר באנגליה המשמש אלטרנטיבה לחוזים עתידיים. חוזים צמודים נסחרים בצורה של "מעבר לדלפק". זאת אומרת שהמסחר מתבצע ישירות בין הסוחרים (הקונה והמוכר) ללא התערבות הבורסה. זהו בעצם חוזה בין 2 צדדים כאשר האחד רוכש והשני מוכר, אשר מתבסס על ההפרש בין מחירו הנוכחי של הנכס לבין מחירו בתאריך הפקיעה המוגדר. ה- CFD עוקבים אחר כמעט כל סוגי הנכסים וביניהם סחורות מטבעות ומניות ומביאים לסוחרים אפשרות להרוויח אם חזו נכון את כיוון המניה. המשקיע יכול לבחור אם להיות קונה החוזה או מוכר החוזה.

הדרך לסחור ב-CFD  הינה פשוטה ומתבצעת באופן הבא: אם הסוחר מאמין כי מחיר נכס מסויים יעלה, הוא ירכוש CFD  על אותו הנכס אצל ברוקר המציע חוזה צמוד לנכס זה. אם לאחר תקופת זמן מוגדרת מחיר הנכס עלה – אז הברוקר ישלם לסוחר את ההפרש בין המחיר בו קנה את החוזה לבין המחיר הנוכחי של אותו הנכס. ואילו במצב של הפסד, אז הסוחר ישלם לברוקר הפרש זה.

לדוגמא: אם נרצה להשקיע במניה כלשהי סכום של 1000 שח. ואנו מוכנים לסכן 10 אחוזים בלבד. במסחר מניות סטנדרטי אתם תצטרכו להשקיע את כל האלף שח, ואילו בחוזה צמוד על אותה המניה תצטרכו שיהיו בחשבונכם 100 שקלים.

יתרונות המסחר ב-CFD:


פשטות – מסחר בחוזים צמודים (או חוזה הפרשים) נהיה פופולארי עקב השימוש הפשוט שהוא מציע ובעל עלויות מסחר נמוכות יותר מהעלויות הכרוכות במסחר ישיר. כל זה נעשה באמצעות פלטפורמת מסחר אונליין במחשב האישי שלכם.

אחד היתרונות הבולטים בחוזה צמוד הוא שאפשר לבצע איתו מכירה בחסר (שלא כמו במניות מכירה בחסר לא תמיד קלה ואפשרית). אין זה מחייב את המשקיע להחזיק בנכס בצורה פיזית בשביל למכור את החוזה ואף יוכל להנות מרווח אפילו כאשר השוק נמצא בירידה.

לחוזים צמודים אין תאריך פקיעה שלא כמו אופציות בינאריות וחוזים עתידיים וניתן להחזיק בהם למשך תקופות ארוכות.

גם תנודות קטנות של השוק יכולות להפוך לרווח פוטנציאלי.

המסחר ב-CFD  מתאפשר 24 שעות ביממה בצורה רציפה.

נזילות גבוהה

העמלה היחידה (שלא כמו במסחר בחוזים עתידיים) אשר נלקחת בעת מסחר בחוזה צמוד הינה סכום ההפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה.  

החוזים הצמודים הינם מכשיר פיננסי ממונף (השקעת קצת, הרווחת המון) וכמו בכל השקעה ישנה רמת סיכון יחסית. אפשר להרוויח סכום נאה אך באותה מידה אפשר גם להפסיד סכומים גדולים. המינוף כמובן אינו ניתן בחינם ואילו הברוקרים לוקחים על כך תשלום. יש להבין בנושא ה-CFD ולדעת מה עושים.

חוזים צמודים נסחרים במרג'ין. מה זה אומר? זהו הסכום המינימלי אשר המשקיע צריך להפקיד כבטחון לעסקה. וכך למעשה אין השקעה של הבטחונות אלא רק סיפוקם לצורך קיום החוזה.

בשורה התחתונה ה-CFD הינו מכשיר פיננסי מעולה למסחר לטווח קצר, פשוט לשימוש ויכול להניב רווחים יפים.